736 763 715      

 

Určitou dobu se zdálo, že bytový textil z našich domovů vymizí.

 

Bytový textil – kvalitní ruční práce a originální textílie  nevymizely – jen se tvořivost a invence začaly ubírat jinými směry. 

Polštáře, polštářky, přehozy, prostírání, závěsy a záclony – bez bytového textilu – si útulný interiér představit nelze. Barevnost, vzor a použité textilní materiály se samozřejmě liší v závislosti na módní vlně a ostatním zařízení  interiéru.

 

 

V designových interiérech najdeme stejnou tkaninu (vzor) opakující se a používanou v celém bytě. Závěsy, textilní tapety, povlečení nebo potah křesla – nemusí jít o prvek nápadný nebo o velkou plochu – naopak. Stejný motiv nenápadně zopakovaný na několika místech prostor opticky a pocitově propojí a sjednotí. Povlečení sladěné s barvou výmalby ložnice prostor příjemně zútulní. 

Textilní materiály bytového textilu barevně a vzorově sladěné interiéry vždy pozvednou. Pro ty z nás, kteří oplývají nápaditostí a mají jasnou představu o bytovém doplňku – existují specializované prodejny, ve kterých doplňky ušijí na míru z vybraných látek.

 

Bytový textil a použité materiály

K nejstarším materiálům patřil len, látky z ovčí vlny nebo hedvábí. Zájem o textil měl za následek to, že kromě přírodních surovin se začala vyvíjet i umělá – chemická vlákna.

  • bavlna – je jedním z nejoblíbenějších přírodních materiálů, v současné době existuje velký výběr látek se zdařilými vzory a neopakovatelnými barevnými kombinacemi.
  • lněné látky – jsou  náročnější na svoji výrobu a proto jsou i dražší. I přesto mají nezastupitelnou roli v oblasti tkanin pro bytové a dekorační účely.
  • přírodního hedvábí – patří k nejušlechtilejším přírodním vláknům. Hedvábí dokáže odolávat i působení mikroorganismů.
  • vlněná látka – je velmi poddajná a příjemná na omak. V dekoračním textilu se ale používá zřídka. Výjimkou je použití stoprocentní vlny pro výrobu závěsů do britsky laděných interiérů – s motivem tradiční kostky, tzv. tartanu.
  • viskóza – je nejstarším uměle vyrobeným textilním vláknem, příjemná na omak a relativně levná.
  • polyamidová vlákna – dlouho patřila k nejvýznamnějším chemickým vláknům. Tato vlákna jsou pevná, nemačkavá, odolná vůči otěru i vůči slunečnímu záření.
  • polyesterová vlákna – patří k nejpoužívanějšímu materiálu pro výrobu záclon.

Současný trh nám nabízí výrobky nepřeberného množství materiálů, vzorů, barev a průsvitnosti.

 

 

 

 

 

Zaujal Vás článek? Sdílejte ho: