736 763 715      

 

Dekorace oken je dominantním prvkem vybavení interiéru. 

Klasikou jsou záclony a  závěsy a mají stálé využití v interiéru, opět se stávají trendem, který se pro svou eleganci vrací do módy. Mají tři základní funkce – tepelnou izolaci interiéru, ovlivnění průchodu světla a estetickou funkci – v neposlední řadědy sloužily a slouží i jako izolační prvek od okolního světa a tak zajišťují tolik potřebné soukromí.

Záclony v klasickém provedení, kdy základ tvoří bílý či smetanový voal, jemná síťovina nebo průsvitná organza i dnes oslovuje svou čistotou a jednoduchostí. Své uplatnění mají jako doplněk k závěsovým materiálům a v interiérech, které jsou již natolik výrazně zařízené,  že jakákoliv  nápadnější  záclona by  působila  rušivě.  Jejich barva by měla korespondovat s barvou čalounění a doplňků v interiéru. Kontrastní barva závěsů celou dekoraci příjemně oživí. Firma Saum und Viebahn se specializuje na výrobu záclon, závěsů a dekorativních látek.

Svůj boom zažívají i provázkové neboli řetízkové záclony. Vypadají méně tradičně než klasické záclony a v interiéru  působí vzdušně a jednoduše. Záclony až na zem si zpravidla pořizujeme k velkým francouzským oknům, balkónovým dveřím a do míst, jako jsou třeba ložnice. Naopak  v kuchyni, jídelně či pracovně, volíme spíše krátkou formu záclon.

Oblíbené je atypické použití záclonové látky, například na japonské stěny,  římské rolety, nebo na celé roletové stěny.

Trocha historie:

Záclony a závěsy doprovází historii interiérového a exteriérového designu už po dlouhá staletí. Na rozličných oknech se vystřídaly všemožné typy záclon a závěsů.  Vždy však plnily jeden základní účel – chránit obyvatele místností před oslepujícími slunečními paprsky a tím pádem i příliš vysokou teplotou v pokojích. V neposlední řadě však samozřejmě mnohdy sloužily a slouží i jako izolační prvek od okolního světa a tak zajišťují tolik potřebné soukromí.

 

Záclony   

Máme na výběr mezi dvěma variantami. Kusová záclona –  rychlejší a jednodušší řešení, které má svá omezení nebo záclony v metráži. Materiál a design vybíráme tak, aby byl v souladu se stylem interiéru.

Závěsy

Svým estetickým vzhledem a stínícími vlastnostmi patří mezi klasické prvky stínící techniky. Neslouží  jen pro zastínění oken, ale i na  zlepšení celkové akustiky interiéru. Závěsy představují stínící techniku, která je dokonale funkční a zároveň designovým prvkem. V současné době je možné sladit záclony i závěsy stejné barevnosti i struktury.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaujal Vás článek? Sdílejte ho: