736 763 715      

 

Jídelní kout v malých prostorách vždy řešíme od správného stolu.

Jídelní kout a stůl

 

Pokud máte na jídelní kout jen málo místa, zapomeňte na kulatý stůl, je na prostor velmi náročný. Raději ho nahraďte stolem klasickým čtvercovým nebo obdélníkovým. příklad řešení  jídelního koutu. Sáhněte po správné velikosti –  jedna osoba by měla mít na jídlo prostor o velikosti cca 60 x 30 centimetrů. Pro dvoučlenné domácnosti tak zcela stačí stolek 60 x 60 centimetrů. Pro čtyřčlennou rodinu sáhněte po rozměru 120 x 60 nebo 80 centimetrů.

 

 

 

 

 

Zkuste atypické stoly, které nepřekáží – sklopné stoly, které přes den spustí ke stěně, aby nepřekážely. Kuchyňské linky, které mají místo jedné ze zásuvek vysouvací jídelní stůl, který vytáhnete pouze na jídlo, jinak ho můžete ukrýt ve skříňkách. Více malých stolků je lepších než jeden velký – pomůže třeba prodloužený parapet na blízkém okně, přídavné stolky, které se dají zasunout pod sebe, nebo třeba pojízdné servírovací stolky.

 

 

 

 

Dřevo není ideální – nezateplujte malé prostory masivním dřevem. Nebojte se skleněného stolu a volte raději desku čirou v kombinaci s jednoduchou a subtilní nosnou konstrukcí. Skleněný stůl pak lze doplnit nepřeberným množstvím hezkých a elegantních židlí.

 

 

 

 

 

 

Jídelní kout a židle

 

Stůl pak lze doplnit množstvím různých elegantních odlehčených židlí. V malých prostorách se uplatní lavice – jak rovné, tak rohové. Získáte tak až třetinu místa navíc! Průměrná šířka jídelní židle je kolem čtyřiceti pěti centimetrů, ale samozřejmě mezi jednotlivými kousky musíte mít patřičný prostor pro manipulaci. Na metr dvacet tak usadíte jen dva lidi. Stejně široká lavice nabídne dostatečné pohodlí pro tři. Na rozdíl od volně stojících židlí samostatná lavice působí jako zajímavý kus nábytku.

 

Jídelní kout a osvětlení

 

Nepodceňujte světlo – pro malé prostory, tedy i pro jídelní kout platí správné a dostatečné osvětlení, které řešíme samostatně. Závěsné osvětlení nad jídelním stolem je vhodným příkladem jak kombinovat účelnost s designem.

 

 

 

 

 

 

 

Zaujal Vás článek? Sdílejte ho: