736 763 715      

 

Koupelny vyžadují jiný  přístup  při  zařizování  než ostatní místnosti.

Nejčastější chybou u větších interiérů koupelen  je rozmístění vybavení koupelny po obvodu místnosti a střed zůstává volný – prázdná zóna. Větší koupelna muže být zařízena i většími předměty, které vybíhají do prostoru – vana, umyvadlo, nábytek.

 

koupelna

 

 Rozložení vybavení – i zde platí  vytvoření jednotlivých zón – mytí, sprchování,  technické zázemí. Jednotlivé  zóny  je  možno  oddělit  různými  příčkami,  skleněnou  stěnou nebo nábytkem. V prostorných  koupelnách  můžeme  zařídit  i  relaxační část.

Vlastní vybavení – zejména u větší koupelny budou i vyšší náklady,  které  jsou ale investicí do budoucnosti,  proto  zde není dobré  šetřit.  Je nutné vše vybírat s rozvahou a přihlédnutím k velikosti prostoru koupelny. Na výběr je oblý i hranatý design , který není vhodný kombinovat, ale naopak styl v interiéru dodržovat.

Osvětlení – přímo souvisí i s barevným řešením koupelny a její velikostí. Každá zóna by měla mít své vlastní nasvícení. Pro osvětlení koupelny platí na prvním místě bezpečnost.

Obklady a dlažba – i zde je možné využít různých rozměrů, povrchových úprav a barev. V současné době se využívá dlažby i na obklady stěn. Velké i podélně orientované formáty prostor koupelny opticky zvětší a sjednotí.  Novinkou jsou velkoformátové obklady, redukují počet spár a usnadňují údržbu. Dále dlažby bezspárové – neviditelná spára, obklady  hladké a  imitace mozaiek – zaručují jeden barevný odstín.

Barvy dokáží zcela proměnit interiér koupelny.

Za trend v oblasti koupelnového designu lze označit keramické obklady vyvedené v jemných přírodních odstínech, nebo naopak ve výrazných a často kontrastních barvách. Vybavení a nábytek se mění, ale z barev  jsou stále oblíbené teplé pastelové odstíny. Od světle krémové přes vanilkovou, oranžovou, pistáciovou a lila až po odstíny hnědé. Pokud to prostor dovolí, kombinujte jemné odstíny s tmavými barvami – kombinace působí elegantně. Prostor opticky zateplí a zároveň jsou neutrální pro další kombinaci doplňků a vybavení. Současný interiér koupelny užívá i přírodních a recyklovatelných materiálů jako je například dřevo, keramika, ocel či sklo nebo perleťové mozaiky.

 

 

Pastelové odstíny –  zelené – působí uklidňujícím dojmem, žluté a bílé jsou oblíbené a malé koupelny rozjasňují. Zelená světlo nepohlcuje ani neodráží – tj. prostor nezmenšuje ani nezvětšuje. Pro interiérové doplňky použijeme barvy v tmavším odstínu nebo bílé.

interiér koupelny - odstín žlutá

 

interiér koupelny - barva bílá

 

  • Světle modrá – je po neutrálních odstínech další oblíbená barva, prostor vypadá opticky větší, ale působí studeným dojmem.  Zajímavé doladění interiéru koupelen je kombinace s tmavě modrou, žlutou, zářivě zelenou nebo klasickou červenou.

barva v interiéru koupelny - modrá

 

  • Kontrastní barvy – černá, červená, bílá a jejich kombinace jsou vhodné pro větší interiér koupelny.
  • Tmavé barvy – se uplatní ve velkých prostorách koupelen, působí elegantně. Doplňky by pak měly být v neutrálních světlých barvách nebo bílé. Kombinování se neomezuje pouze na barvy, ale také na povrchy. Velmi oblíbené je propojení matných a lesklých povrchů.

 

 

 

 

 

Zaujal Vás článek? Sdílejte ho: