736 763 715      

 

Při zařizování interiéru platí několik pravidel, ale bezpečnost dětí je na prvním místě.

Zásadní roli nehrají metry čtvereční, ale uspořádání, vybavení, větratelnost a světlost. Důležité je vizuální pohodlí – výběr barev nebo osvětlení. Dětské pokoje by měly odpovídat věku dítěte a být jeho zázemím.

Pro dětské pokoje platí barevné ladění v pastelových nebo neutrálních barvách. Osvěžení pokojů docílíme barevnými doplňky, barevnými částmi nábytku nebo použitím samolepek na nábytku a stěnách.  Umělé osvětlení bychom měli zajistit jak centrální, tak pro všechny zóny zvlášť. Na noc je vhodné instalovat tlumené světlo, která umožní dítěti v případě potřeby bezpečně vyjít z pokoje. Dětské pokoje při zařizování rozčleníme na hrací, odpočinkovou a pracovní  zónu.

 

Odpočinkovou  – spací zónu je dobré umístit do rohu místnosti a případně ji odclonit skříňovou příčkou. Postel by měla odpovídat věku dítěte. Pokud jde o poschoďovou postel – rám postele by měl být dostatečně pevný a stabilní.

Pracovní zónu – pracovní kout by měl stát spíše stranou centrální hrací plochy. Pracovní stůl je odvislý od věku dítěte. Pro děti školního věku je pracovní stůl velmi důležitý, co do rozměrů i výšky. Neméně důležitým faktorem je židle a správné sezení.  Platí několik zásad, které při výběru pracovní židle bychom neměli opomenout – ergonomie sezení.   

 

  • ERGONOMIE SEZENÍ – SPRÁVNÁ ŽIDLE A VÝŠKA STOLU

 

Český výrobce kvalitního sezení – firma MAYER.CZ se specializuje na výrobu kvalitních “rostoucích” stolů a židlí – velmi důležitý prvek dětského pokoje. Pro osvětlení stolu platí pravidlo – aby světlo dopadalo vždy ze strany ruky protilehlé k té, kterou dítě píše.

 

Hrací zóna – by měla být prostorná, bez zbytečného nábytku. Jako podlahovou krytinu je vhodné použít teplé materiály, jakými jsou dřevěné parkety nebo korek. Koberec po celé ploše podlahy pokoje není vhodný, hůře se udržuje a je zdrojem nečistot.

Dětský pokoj a jeho interiér lze doplnit poličkami, regály a skříňkami, které je vhodné upevnit ke stěně pevným ukotvením.  Hrany nábytku a rohy by měly být oblé, sestavy nižší, variabilní a lehce přístupné.

 

 

 

Tématické články :

 

 

 

Zaujal Vás článek? Sdílejte ho: