736 763 715      

 

Barvami můžeme ovlivnit nejen samotný vzhled interiéru, ale také celkovou atmosféru, která nás následně osloví již při vstupu do místnosti. 

 

Na každého z nás působí zvolená barva jinak. Při volbě barev v interiéru je nutné brát v úvahu především rozlohu místnosti, světelnou orientaci a typ umělého osvětlení. Pokud máme obytné prostory s okny na sever, s absencí slunečního světla, cítíme brzy potřebu oživit prostor doplňky v teplých a veselých barvách.

Barva – BÍLÁ

Čistota, harmonie, jemnost  – tak je možné zjednodušeně charakterizovat působení bílé barvy v interiéru.  Pokud dodržíme čisté linie, jednoduché vzory a moderní design, docílíme prakticky neohraničeného prostoru, naplněného vzdušností a jasem a navíc daný interiér opticky zvětšíme a odlehčíme. Dostatek světla a slunce rozzáří bílý interier, vdechuje  bílému interiéru život. Je to barva, kterou oko vnímá v případě, že z daného směru přichází světlo všech barev.

Barva – ČERVENÁ

Ve světlejších odstínech je barvou pro odvážné, velmi aktivní a dynamická. Báječně dotváří pohodu interiéru jako barva doplňků a menších ploch. Vínově červená bývá označována jako barva designová. Ve studených  a světlejších tónech je vhodná i do ložnic, v teplých a tmavších odstínech se často využívá do větších obytných místností, které příjemně zabydlí.

Barva – HNĚDÁ

Varianty hnědé až béžové barvy ve světlých odstínech dokáží interiéry opticky zvětšit a rozšířit. Dynamická a veselá, je žlutá barva. Dokáže rozsvítit i malé prostory. S nádechem do pastelové oranžové uspějeme při výmalbě místností s malými okny, ev. na severní stranu.

 

Barva – ZELENÁ

V tmavších odstínech je barvou moře. Interiéru dodává hloubku a chlad. Světle zelená je svěží, uklidňující, působí harmonicky. Je vhodnou barvou do klidných prostor ložnic a místností k odpočinku.

Barva – MODRÁ

Je stabilní, prostor prohlubující až těžce působící barva. Častěji se používá v jemnějších pastelových odstínech – ideální do ložnic a dětských pokojů, dokáže uplatnit svou vzdušnost a schopnost zvětšovat prostor.

Chladné a tlumené barvy nám pomohou pocitově snížit teplotu místností a navodit svěží a čistý dojem. Výborně pomáhají vytvářet prostředí vhodné pro klid a soustředění.

 

Tématické články :

 

 

 

 

Zaujal Vás článek? Sdílejte ho: