interiér ložnice
ložnice s vestavěnou skříní
uložný prostor - ložnice
interiér ložnice
ložnice - dekorace oken
barvy v ložnici
ložnice barevná kompozice

Interiér ložnice

Ložnice jako intimní interiér, patří do soukromé části bytu pro odpočinek a relax. Interiér by měl být  útulný, pohodlný, moderní - ale ne neosobní. Obecně platí, že ložnice pro dvě osoby by měla mít minimálně 12 metrů čtverečních, ale i malý prostor je lepší nežli žádný. Ložnici řadíme mezi obytné místnosti, v praxi to znamená, mít přirozené osvětlení, větraní a pokud možno orientaci na východ nebo severovýchod. Jako místnost klidového charakteru by měla mít ložnice barvy spíše neutrální, uklidňující. Rozložení nábytku je individuální záležitost, kde hraje roli budoucí využití a vkus každého uživatele. Nadměrné uskladňování věcí odebírá potřebnou vzdušnost a světlo. Co do ložnice určitě nepatří,  je  vše co je spojeno s prací.  Pokud si chceme zajistit zdravý spánek, měli bychom do ložnice umístit  nábytek z masivního dřeva. Je to materiál, který je plně obnovitelný, z ekologického hlediska nejvýhodnější a má perfektní vlastnosti.        

Na zařízení ložnice stačí jen postel, skříň a noční stolek. Noční stolky, různé skříňky, šatní skříně a podobné druhy ložnicového nábytku dotváří celkový vzhled a atmosféru ložniceV módě je minimalistický styl, který ale ne každému vyhovuje. 

Dominantou ložnice je postel, dostatečně veliká a pohodlná. Měla by mít volný přístup (v případě manželské) z obou stran. Klasický rozměr dvojlůžka  200 cm délky na 160 – 180 cm šířky. Důležitá je i výška postele - cca 40 – 45 cm, ale pro dříve narozené nebo méně pohyblivé uživatele je vhodné výšku pro snazší vstávání optimálně zvýšit. Další důležitou částí je samotná spací plocha –  rošt a matrace. Ložnicová skříň  by měla být prostorná a ladit s ostatním nábytkem.  Prostorově úsporné jsou zabudované skříně od podlahy ke stropu s posuvnými dvířky, které na otevření nevyžadují další prostor. Vnitřní uspořádání lze dnes i u typových výrobků vyrobit na míru dle individuálních potřeb uživatele. Plné police nebo drátěný program, zásuvky či ramínkové tyče si můžete seskládat na přání. Na lampičku, odkládání knih a jiných drobností nejvíce oceníte noční stolek vedle postele. Nezáleží na jeho velikosti či provedení, ale měli byste mít každý svůj.

Nepodceňujte ani výběr podlahy.  Ideální jsou naturální materiály teplé na dotek - dřevo, korek nebo vlněný koberec. Vytvoří útulné prostředí, mají také tlumící účinky,

Neodmyslitelnou součástí ložnice je bytový textil, ať už jde o ložní prádlo, závěsy, záclony či koberce. Právě textil udělá z pokoje to útulné místo ke spaní. Pozor by ale měli dát alergici a astmatici.

K poklidné atmosféře přispěje i vhodné osvětlení. V ložnici většina z nás uvítá spíše intimnější osvětlení, které můžeme snadno ovládat. Můžete zvolit více drobnějších svítidel nebo jedno dominantní, jemuž budou už jen sekundovat bodovky, zabudované např. ve skříni.

Barvy jsou subjektivní záležitostí. Světlé barvy opticky zvětšují pokoj, naopak tmavá barva má tendenci místnost ještě zmenšovat. Jasné syté barvy, zvláště červená a oranžová se zpravidla nedoporučují. Jejich silně aktivní energie může narušit klid potřebný ke spánku. Doporučují se matné odstíny modré barvy, která je pravděpodobně nejrozšířenější, dále šedá, béžová a jiné neutrální barvy, které mají uklidňující účinky a podporují spánek. Poslední dobou se objevují kombinace dvou barev, kdy protilehlé zdi jsou vyvedeny ve stejné barvě, např. modrá a světle šedá. Pokaždé je ale potřeba zvážit kombinaci barev na zdech tak, aby ladila s pořízeným nábytkem. Nebo vyberte bílou jako hlavní barvu pozadí a k ní přidejte jakýkoli tón, který je zajímavý a ladí se zařízením. Skleněné plochy, jako  jsou zrcadla opticky zvětšují  prostor, tmavé a matné povrchy, které pohlcují světlo, jej naopak zmenšují a jsou sto navodit stísněný  dojem! 

Prostoru by měla dominovat jedna dřevina a jedna dominantní barva. Případné další barevné a materiálové variace držte buď v neutrálních odstínech  nebo světlých odstínech vybrané dominantní barvy.  Ideálními barvami do ložnice jsou modrá, která působí chladivě, nebo odstíny fialové blíže modré části spektra. Uklidňujícím dojmem působí také zelená, ale opět její tlumenější varianty.

Pojem obývací ložnice.

Tento v poslední době poměrně často užívaný pojem značí kombinaci ložnice a nějaké další místnosti - nejčastěji obývacího pokoje. Zařízení místnosti je potřeba zvolit tak, aby vyhovovalo oběma základním funkcím. Jednou z možností oddělení spacího koutu od obývací části je využítí celoskleněné stěny, pomocí nábytkové stěny, využít jen optického rozdělení pomocí skříněk a květin nebo pomocí japonské stěny. Vše již závisí na prostoru a osobitosti majitele.

 

 

Kde nás najdete?

            Interierydesign.cz

              649-220-727