Záclony a závěsy stále aktuelní využití

Ačkoliv může mnoho lidí považovat záclony a závěsy do oken za zastaralé chytače prachu, opak je pravdou – stávají se horkým trendem, který se pro svou eleganci opět vrací do módy.

Záclony a závěsy jsou stále dominantním druhem stínění a dekorování oken. Rázem vnesou do interiérů eleganci a pompéznost. V současné době je možno si vybrat z veliké nabídky rozličných barev, velikostí, typů i vzorů, takže užití závěsů do oken nabízí mnohem větší kreativní vyžití než pouhé nudné hliníkové žaluzie.

Nabídka záclon v klasickém provedení, kdy základ tvoří bílý či smetanový voil, jemná síťovinka nebo průsvitná organza i dnes oslovuje svou čistotou a jednoduchým vyzněním. Nalézají své uplatnění hlavně jako doplněk k závěsovým materiálům a v interiérech, které jsou již natolik výrazně zařízené,  že jakákoliv  nápadnější  záclona by  působila  rušivě.  U závěsů se také může použít – PELMET - látková ozdoba nad oknem či dveřmi, tvořící významnou součást dekorace a většinou překrývající závěsný systém. Jejich barva by měla korespondovat s barvou čalounění a doplňků v interiéru. Kontrastní barva závěsů celou dekoraci příjemně oživí. 

Trocha historie:

Závěsy a záclony doprovází historii interiérového a exteriérového designu už po dlouhá staletí. Na rozličných oknech se vystřídaly všemožné typy záclon a závěsů.  Vždy však plnily jeden základní účel - chránit obyvatele místností před oslepujícími slunečními paprsky a tím pádem i příliš vysokou teplotou v pokojích.

V neposlední řadě však samozřejmě mnohdy sloužily a slouží i jako izolační prvek od okolního světa a tak zajišťují tolik potřebné soukromí. Ať se jedná o závěsy a záclony dlouhé, krátké, chudě či bohatě zdobené, můžeme je nalézt snad v každé domácnosti, kde se staly nezbytnou nutností. 

 

Kde nás najdete?

            Interierydesign.cz

              649-220-727