Svítidla v interiéru

Abychom vytvořili příjemnou pohodu, je třeba v každé místnosti vhodně kombinovat osvětlení centrální (nazývá se také hlavní), funkční (na čtení, na práci v kuchyni, v koupelně u zrcadla apod.) a osvětlení náladové. Centrálním svítidlům v jedné místnosti je konec - oči daleko více šetří různá svítidla rozmístěná po pokoji tak, aby byly osvětleny jeho frekventované zóny. Při nákupu bereme v úvahu vzhled a zařízení interiéru místnosti, do níž chceme světlo umístit a dbáme na rozměry a materiály výrobku. Přitom se zajímáme i o světla doplňková, ať závěsná, nebo lampy.

Svítidla se vyrábějí v kolekcích, které zahrnují několik variant jednoho typu, takže není problém je sladit.Volit můžeme mezi pevným a pohyblivým světlem. Materiály se často kombinují, výjimkou není spojení matného nebo mléčného skla s kovem, dřevěných špejlí a papíru, plastu a barevného skla. Vhodné je volit materiály, které už máme v interiéru, případně hledáme tvarovou shodu. Při výběru osvětlení např. pro čtecí a pracovní kout volíme raději dražší a kvalitnější zdroj světla, který šetří zrak. Zároveň dbáme na to, aby světlo neoslňovalo a mělo teplý zlatavý podtón, který je očím příjemnější než studené světlo.

Obývací pokoj  - V obývacím pokoji si obvykle každý chce pověsit lustr. Vývod na stropní světlo bývá zpravidla uprostřed místnosti, zatímco konferenční stolek se sedací soupravou se nachází jinde. Nemusíme trvat na centrálním osvětlení. Zastanou jej například nepřímo stojací lampa a nástěnná světla. Instalováním světelné soustavy z jedné kolekce dosáhneme žádaného designového efektu. Nasvícením z více zdrojů docílíme optického rozčlenění místnosti. 

Jídelna  - Jídelní stůl je místo, kde se odehrává společný život rodiny a světlo tu hraje významnou roli. Nad stoly delší než 3 m je vhodnější podélné svítidlo s několika zdroji světla. Vhodné je centrální svítidlo v jídelně doplnit menšími např. nástěnnými světly. Nad jídelní stůl umístíme svítidlo s možností regulace výšky a intenzity svítivosti.   

Kuchyně - Pracovní prostor a pracovní plocha v kuchyni má být osvětlen tak, abychom si nestínili vlastním tělem. Světlo také nesmí svítit přímo do obličeje. Ideálně se hodí světla zasazená do horních skříněk, která neoslňují a zároveň svítí kolmo na pracovní plochu. Tyto podmínky splní světla bodová, halogenová, nástěnná světla, ale i kompaktní zářivky v závislosti na velikosti pracovní plochy  

Ložnice  - Pokud je v ložnici jen postel, není zde třeba hlavního světla, ale je dobré již od vstupu ovládat lampičky u postele. Vhodné jsou dotykové lampičky. Je-li v místnosti i úložný prostor, pak by měl být dostatečně osvětlen. Je možné umístit svítidla i přímo do skříní.

Dětský pokoj - Světlo je pro dětský interiér důležitým prostředníkem, který vytváří bezpečnou atmosféru. Nemělo by proto chybět u postele. Pro batolata jsou vhodná svítidla se zdrojem osvětlení s nízkým výkonem, jejichž svit dítě neruší při usínání nebo ve spánku. Svítidlo by nemělo mít ostré hrany ani špičaté zakončení. 

Koupelna - Svítidla v koupelně musí mít krytí proti odstřikující vodě, tj. jsou označena písmeny IP. Do vnitřního prostoru vany či sprchového koutu se instalace svítidel nedoporučuje. Svítidla k zrcadlům mají být podélná, nejlépe po stranách zrcadla, nebo nad nimi.

 

Kde nás najdete?

            Interierydesign.cz

              649-220-727